درايوهاي AC

ماشین آلات صنعتی اغلب با موتورهای که دارای تجهیزاتی جهت تنظیم سرعت هستند ، کار می کنند. چنین موتورهایی دارای ابعاد بزرگتر و توان های بسیار بالاتری نسبت به موارد مشابهی که در دریلهای الکتریکی و مخلوط کن ها بکار می روند دارند. این موتورها معمولا در یک سرعت ثابت به کار می روند. در صورتیکه نیاز به کنترل سرعت باشد از درایو AC ) سرعت متغیر) استفاده می شود. درایوهای AC  در کاربردهای گوناگون صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. بعنوان یک مثال ساده درایو های AC اغلب همراه با فن ها جهت تنظیم جریان هوا در سیستم های بزرگ گرمایش و هوای مطبوع مورد استفاده قرار می گیرد جریان آب و مواد شیمیایی در پروسه های صنعتی اغلب، با تنظم سرعت پمپ ها کنترل می شود.
حتما داشتن سرعتی یکنواخت در کل پروسه لازم نیست و باید سرعت با را با فرآیند های متناسب با نیاز تغییر کنند.
درایوه AC  برای تنظیم فرکانس تغذیه ی موتور کنترل  هم از سرعت موتورهای القایی و هم سرعت موتورهای سنکرون استفاده  می کنند. درایوهای AC  اینگونه شناخته میشوند ماندد: درایوهای فرکانس متغیر (UFD)، درایوهای تنظیم فرکانس(AFD) ، درایو های تنظیم سرعت (ASD) ، درایو سرعت متغیر (VSD)   و یا همه مبدلهای فرکانس(FC)

در سال 1899 اولین موتورAC  طراحی شد است .
موتورهای AC انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی با استفاده از القای الکترومغناطیسی تبدیل می کنند.
موتورهای AC دارای  :
ü      سرعت ثابت، که با فرکانس تغذیه معین می شوند
ü      گشتاور یکسان و متناوب می باشند
بعلاوه درایو های AC دور متغیر معمولادر کاربردهای پیچیده محیط های نامناسب و سخت نظیر میلهای کاغذ، کندن تونل ، دستگاه های دریل در صنعت نفت و یا معدن نیز مورد استفاده قرار می گیرند .
کنترل پروسه و کاهش مصرف انرژی دو دلیل اولیه برای استفاده از درایوهای AC می باشد. درایوهای AC در اصل برای کنترل پروسه ساخته شدند ، اما کاهش مصرف انرژی نیز به همان میزان دارای اهمیت است
ذخیره ی انرژی با استفاده از درایو های AC :
مصرف انرژی در درایو های AC کمتر از کاربردهای سرعت ثابت است.بیشترین مصرف انرژی را  پمپ ها و فن ها در اختیار دارند. در صورتی جریان هوا بیشتر از مقدار نیاز است که  یک فن با سرعت یکسان  کار کند. جریان هوا باید با تنظیم سرعت موتور تنظیم کرد.و همچنین جریان هوای اضافی را می توان با یک دمپر محدود نمود .
تنظیم سرعت بعنوان وسیله ای جهت کنترل پروسه :
فواید کنترل پروسه با استفاده از درایوهای AC می باشند عبارتند از:
* امکان عملکرد آرام (کند) به منظور Setup
* کنترل افزایش شتاب
* جبرانسازی تغییرات در متغیرهای پروسه
* سرعتهای مختلف برای هر پروسه
* تنظیم سرعت تولید
* مکان یابی دقیق
* کنترل گشتاور و یا Tension
* عملکرد هموارتر (Smoother)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *