کليدهاي هوايي وکمپکت

کليدهاي هوايي وکمپکت

از کلید هوایی و کمپکت برای محافظت کردن از سیستم و تجهیزات استفاده می شود و کلا به سوئیچ محافظتی می گویند.قابلیت هایی که کلید هوایی کمپکت دارد این است که جریان را تنظیم کند و از اتصالات کوتاه و اضافه جریان محافظت کند و همچنین کلید زنی با قدرت قطع و تمام شدن های مختلف را در ورودی مدار نصب کند. کلیدهای اتوماتیک تا رنج ۱۲۵۰ آمپر از نوع کامپکت یا کمپکت و کلیدهای با جریان نامی بیشتر از نوع هوایی هستند.
در کلیه تابلو برق‌های کارخانجات جهت حفاظت و کنترل برق ورودی از کلید اتوماتیک زیمنس استفاده می‌شود.
این کلیدهای کامپکت یا کمپکت به‌ منظور حفاظت از تجهیزات صنعتی در برابر اضافه‌ بار و جریان اتصال کوتاه به کار گرفته می‌شود دلیل استفاده از کلید کامپکت یا کمپکت زیمنس این است که فیوزهای تابلو برق همیشه نمی‌تواند عمل حفاظت موضعی را به‌ طور کامل و بدون خطا انجام دهد، از طرفی درصورتی‌که نیاز به قطع هم‌زمان سه فاز باشد نمی‌توان از فیوز و کلید فیوز استفاده کرد. بدنه این نوع از کلیدها از نوع خاصی از قالب‌های تزریقی ساخته می‌شود و ازجمله خصوصیات آن‌ها کوچک بودن ابعاد آن‌ها و از معایب آن‌ها می‌توان به عدم امکان سرویس و تعمیر آن‌ها و کمتر بودن قدرت قطع آن‌ها نسبت به کلیدهای هوایی اشاره نمود..
مزایای کلید کامپکتبا کمک کنتاکتهای فرعی که در آن تعبیه‌شده می‌توان وضعیت کلید را در هر حالت (قطع، وصل یا وقوع خطا) توسط سیگنال تعیین و در اطاق فرمان منعکس کرد.کلید خودکار پس از قطع مدار در اثر جریان زیاد و یا هر عامل دیگری بلافاصله مجدداً آماده بهره‌برداری می‌باشد.ساختمان این کلیدها به‌ گونه‌ای است که اگر کلید را بر روی یک مدار اتصال کوتاه شده ببندیم، در ضمن عمل بسته شدن، رله اضافه جریان کلید به‌سرعت وارد عمل شده و مدار را قطع می‌کند.

ON بر روی کلید وصل و با فشردن دکمه Off کلید قطع می‌شود.

کليدهاي هوايي وکمپکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *